A bőrt és az izomzatot érő kellemes ingerek fejlesztik a tapintásos érzékelést, ami elősegíti a testséma kialakulását. Ez azért is lényeges, mert fejlett testtudat szükséges a gyermekek harmonikus mozgás- és személyiségfejlődéshez. Ha a gyermek ismeri a testét, és jól érzi magát a bőrében, akkor szívesen mozog és jól fejlődik a mozgáskoordinációja. Magabiztossá válik, nő az önbizalma és fejlődik az egyensúlya is.
Ezért a masszázs kiegészítő kezelésként erősíti a különböző mozgásterápiák fejlesztő vagy gyógyító hatásait.
A babamasszázs hatása a mozgásfejlődésre:
*támogatja test- és az izomzat érzékelését
*segít az izomtónus normalizálásában
*stimulálja vér-és nyirokkeringést, hatására nő az izmok oxigénellátottsága
*megalapozza a testtudatosságot
*a csecsemő testtudata jobban fejlődik, képessé válik testrészeinek összehangolt mozgatására
*a mozgáskoordinációs gyakorlatok segítenek az alternáló mozgások (kúszás-mászás-járás) agyi reprezentációjának kialakításában.
Ettől függetlenül inkább prevenciós, mint terápiás jelleget tulajdoníthatunk a babamasszázsnak, mely mozgásfejlődésre gyakorolt előnyei bizonyítottak.
Bébikompról
Hiába óvnak tőle már megjelenése óta a szakemberek, a guruló bébikomp generációk óta töretlen népszerűségnek örvend a szülők között. Pedig ennek nagyon nem kellene így lennie – az általa okozott károk ugyanis jócskán túlmutatnak a pillanatnyi előnyökön.
A bébikomp egyfajta „mozgássegítő” eszköz. Az önállóan járni még nem tudó baba belehelyezve a sétálást imitáló mozdulatokkal hajtja magát előre. Sok szülő reméli, hogy ezáltal gyermeke hamarabb tanul majd meg járni, mások egyszerűen csak örülnek annak, hogy végre találtak egy eszközt, amely egy időre leköti a babát, és így egy kis szabadidőhöz jutnak (amit úgyis házimunkára szoktak felhasználni).
Nem számít azonban, hogy mennyire tetszik a babának, ugyanis a bébikomp kifejezetten káros eszköz! A járni, sőt igen gyakran még állni sem tudó csecsemőt természetellenes testhelyzetbe kényszeríti, amely megterhelő a gerincének. A folyamatos lábujjhegyen ugrálás a lábboltozatnak sem tesz jót. Minél több időt tölt el benne a kicsi, annál kevesebb ideje jut a valódi mozgásfejlődésre, kúszásra, mászásra, amely az agy fejlődése szempontjából kritikus jelentőségű. (Nem véletlen, hogy a tanulási nehézségekkel küzdő iskolások szüleitől szinte mindig megkérdezi a szakember, hogy mászott-e a gyermek, és mennyi ideig.)
Könnyen lehet, hogy a 4-6 hónapos gyermek élvezi a rugózást és az önálló közlekedést, az izomzata azonban még nincs erre felkészülve. A fejlődés ilyen formában történő felgyorsítása, a természetes szakaszok (kúszás-mászás-felállás-járás) felcserélése később komoly egyensúlyzavarokat, iránytévesztést, tanulási nehézségeket okozhat. A bébikomp mindemellett balesetveszélyes is. A nagy méretű eszköz a küszöbbe, szőnyeg szélébe beleakadva könnyen felborul, sőt, akár a lépcsőről is leeshet vele a baba. Felmerülhet a kérdés, hogy hasonlóan károsak-e az úgynevezett járássegítők, amelyeket a gyermek maga előtt gurítva közlekedik. Ezek a szakemberek szerint ártalmatlan, de felesleges kiegészítők. A járni tanuló kisgyerek leleményessége határtalan, és úgyis talál valamit maga körül- széket, nagy méretű dobozt – amelyet maga előtt tolhat. A gyári járássegítőtől még senki nem indult el hamarabb önállóan, de ha nagyon tetszik, be lehet szerezni. A bébikompot azonban lehetőleg felejtsük el!